Tipy a návody
KERAMIKA JE RUČNÍ PRÁCE OD ZAČÁTKU DO KONCE
Každý kousek keramiky projde tuctem rukou. Různé prasklinky, hrubší plochy, mléčné skvrnky, to vše se může po výpalu na vašem výrobku objevit a je to součástí procesu. Zvažte, jestli v tom vidíte krásu lidského úsilí, protože ani jeden kousek nevyjde ven se strojovou dokonalostí. Malování keramiky, to je čas pro vás a vaši kreativitu. Vypálená keramika je jen částí na konci cesty.
ZAČÍNÁME
Máme pro vás pár rad, na které byste pravděpodobně přišli sami (metodou pokus omyl). My vám ale ušetříme čas.
Tip č. 1
Nikdy mastné ruce.
Připravte si pracovní plochu a umyjte si ruce. Na mastné plochy nepřilne glazura.
Tip č. 2
Pro dosažení syté a jednolité barvy musíte vrstvit.
Jeden nátěr jakékoli barvy bude světlounký a budou v něm vidět tahy štětcem. Když nanesete alespoň dvě vrstvy, glazura vynikne a bude jednolitá. Každou vrstvu nechte chvíli zaschnout. Víc než tři vrstvy nenanášejte, keramika by se mohla poškodit.
Pokud chcete docílit jednolité světlé barvy (vodovková sytost), glazuru si hodně nařeďte vodou (ideálně 4 díly vody na 1 díl glazury)
Tip č. 3
Barvy vrstvěte od nejsvětlejší barvy po nejtmavší.
Proč? Glazury se po vypálení změní na sklo a zprůhlední. Stejné nebo světlejší odstíny glazury na tmavším barevném podkladu po výpalu zaniknou.
Pokud přesto chcete nanést světlou barvu na tmavou, použijte špejli a prvně odškrabejte tmavou glazuru, teprve na vyškrabané místo pak malujte světlou glazurou.
Tip č. 4
Hrnečky uvnitř naglazujte bílou podkladovou barvou.
Keramika se jednak zpevní a také se bude pomaleji usazovat pigment po čajích či kávě.
Tip č. 5
Na bílou keramiku nebo na velmi dobře zaschlý podklad si můžete tužkou předkreslit, co budete malovat.
Klidně gumujte, ale na tužku netlačte. Tuha se v peci spálí, tak si nic nedělejte z rozmazaných nebo nepovedených čar, po výpalu úplně zmizí. To ale znamená, že se ztratí i povedený obrys, a u světlejších barev pak může obrázek zaniknout. Jestli chcete čáry uchovat, obtáhněte je tmavší konturovací glazurou nebo štetcem.
Tip č. 6
Na keramiku malujete podobně jako temperami na čtvrtku.
Není to žádná věda. Malujte štětcem, ťupejte houbičkou, tečkujte druhým koncem štětce, nebo vyškrabávejte špejlí. Fantazii se meze nekladou.
Tip č. 7
Štětce můžete použít vlastní, nebo naše.
Pokud použijete štětce, které máte doma, může se stát, že budou "chlupatět". Nevadí to, štětiny ze štětců se v peci vypálí.
Tip č. 8
Něco se nepovedlo
Tak z toho si nic nedělejte. Pokud jde o nějakou ukápnutou tečku glazury tam, kde neměla být, počkejte až tečka uschne, potom ji špejlí odškrábejte. Na smazání větších ploch si vezměte spíš víc namočený čistý hadérek a nechtěnou malůvku prostě umyjte. Keramiku pak nechte pořádně vyschnout a zkuste to znovu.
Tip č. 9
Na keramiku můžete i s pastelkami
Ne všechnu keramiku je třeba vypálit s glazurami. Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.
Pokud se rozhodnete pro jiný typ zdobení keramiky než glazurami, pak nám ji už neposíláte zpět na výpal.
NÁVODY
U některých technik z těchto návodů budete potřebovat pomůcky, které naleznete v kategorii Pomůcky na techniky.
Jak pečovat o keramiku, aby vydržela co nejdéle hezká a funkční?
Na glazuře se dříve či později objeví efekt, který vypadá jako jemná pavučina. U tohoto typu keramiky je to běžný jev a je potřeba s ním počítat.
Keramiku nenechávejte stát ve vodě, třeba dlouhodobý pobyt ve dřezu jí nedělá dobře.
Klidně ji můžete mýt v myčce. Pro mikrovlnku není primárně stavěná, ale zvládne to.
Časté dotazy (FAQ)
-
Vyschli mi glazury v kalíškách. Co s tím?
Pokud jsou z glazur suché tvrdé kamínky nebo jsou natolik husté, že se s nimi už nedá malovat, zřeďte je vodou (kolik suché glazury, tolik minimálně vody) a nechte je den odstát. Pak promíchejte, eventuálně přidejte ještě kapičku vody a můžete se znovu pustit do malování.